ساختمان‌هایی به اندازه یک شهر
در حال حاضر برج خلیفه دوبی با ارتفاعی در حدود 828 متر بلندترین ساختمان دنیا محسوب می شود اما ظرف چند سال آینده قرار است برج هایی ساخته شود که ارتفاع آن ها به بیش از  یک کیلومتر خواهد رسید. برج هایی که احتمالا آینده زندگی بشر را متحول می کند.

ساختمان‌هایی به اندازه یک شهر

قرار است دو برج با ارتفاع بیش از یک کیلومتر در عربستان و جمهوری آذربایجان ساخته شوند. با ساخته شدن و رشد این قبیل آسمان‌خراش های مرتفع، مفهوم شهر و زندگی شهرنشینی به طور کامل متحول خواهد شد. کافیست یک محاسبه ساده انجام دهید. فرض کنید شما در شهری زندگی می کنید که به طور متوسط دارای ساختمان های 5 طبقه است که هر طبقه آن هم دارای 2 واحد است. پس به طور کلی شما در هر ساختمان به طور متوسط 10 واحد مسکونی یا اداری خواهید داشت. حال اگر هر کدام از این آسمان‌خراش ها به طور متوسط بیش از 1000 واحد مسکونی و اداری داشته باشند آن وقت شما به جای داشتن 100 ساختمان 10 واحده تنها یک آسمان‌خراش 1000 واحده خواهید داشت!

حال بیایید از منظر دیگری به این موضوع نگاه کنیم. فرض کنید عید نوروز شده است و شما قصد رفتن به خانه فامیل را دارید. در این حالت شما برای دید و بازدید تنها کافیست از آسانسور استفاده کنید. زیرا در چنین حالتی خاله شما در طبقه 65، دایی بزرگوارتان در طبقه 73، مادرزن عزیزتان در طبقه 103، همکارتان در طبقه 56 و ... زندگی می کنند.

برج پادشاهی عربستان در شهر بندری جده در کرانه دریای سرخ، واقع در عربستان سعودی ساخته خواهد شد و براساس اعلام معماران امریکایی این پروژه، ساخت برچ پادشاهی به طور کامل حدود 10 سال طول خواهد کشید

این موضوع را می توان به لحاظ اداری نیز بررسی کرد. یعنی به احتمال زیاد با متمرکز شدن کلیه بخش های خدماتی و اداری مورد نیاز شهروندان در چند طبقه مخصوص، دیگر نیازی به سفرهای درون شهری نخواهد بود. در چنین آسمان‌خراش هایی حتما محلی هم برای برآورده شدن نیازهای روزمره زندگی مانند مواد غذایی، پوشاک، لوازم خانگی و ... نیز تعبیه شده است. شاید لازم نباشد دیگر نگران دیر کردن سرویس فرزندانتان هم باشید. چون فاصله مدرسه تا خانه احتمالا تنها چند طبقه خواهد بود.

در 50 سال آینده با احداث چنین آسمان‌خراش هایی در یک منطقه خاص، مطالب بالا رنگ واقعییت خواهد گرفت و ساختار شهرهای امروزی به طور کامل متحول خواهد شد. شهرها در آن زمان مجموعه ای از چندین آسمانخراش مختلف خواهند

ساختمان‌هایی به اندازه یک شهر

در چنین شهرهایی شما نیاز به اتوبان های عریض و طویل نخواهید داشت. آلودگی های ناشی از تردد خودروها به کمترین میزان خود خواهد رسید. چرخه بازیافت به طور مداوم فعال خواهد شد. سرعت انجام کارهای مختلف و دسترسی به اماکن گوناگون به بیشترین مقدار خود خواهد رسید و بسیاری اتفاقات خوشایند دیگر نیز رخ خواهد داد. اما احداث چنین ساختمان هایی چالش های خاص خود را هم در بردارد که نمی توان به سادگی از کنار آن ها عبور کرد.

حال بیایید با هم نگاهی به این دو ساختمان یک کیلومتری در حال ساخت بیندازیم. البته معمولا جزییات این قبیل پروژه ها که قرار است عنوان «ترین» را با خود یدک بکشند تا آخرین لحظات مسکوت باقی می ماند تا رقبا نتوانند از رموز یکدیگر مطلع شوند.

برج پادشاهی عربستان

ساختمان‌هایی به اندازه یک شهر

این برج در شهر بندری جده در کرانه دریای سرخ، واقع در عربستان سعودی ساخته خواهد شد و براساس اعلام معماران امریکایی این پروژه، ساخت برچ پادشاهی به طور کامل حدود 10 سال طول خواهد کشید. برج پادشاهی 59 آسانسور با سرعت عمودی 10 متر بر ثانیه خواهد داشت. یعنی آسانسورها در هر ساعت 35 کیلومتر از مسیر را طی خواهند کرد. این سرعت بی نظیر باعث می شود در یک دقیقه و چهل ثانیه به طبقه آخر برسید به عبارتی دیگر با این آسانسورها ظرف مدت یک دقیقه و چهل ثانیه می توان هزار متر را از سطح زمین تا آخرین نقطه برج پیمود!

این ابرساختمان در محلی به مساحت 530,000 متر مربع بنا خواهد شد و شامل یک هتل چهار فصل، یک ساختمان چهار فصل، یک ساختمان اداری، ساختمان های لوکس و بزرگترین رصدخانه دنیا خواهد بود.

برج پادشاهی 54 طبقه تکی، 5 طبقه دوبلکس و 12 پله فرار خواهد داشت. در طبقه 157 این برج یک Penthouse قرار خواهد داشت.

برج آذربایجان

ساختمان‌هایی به اندازه یک شهر

ساختمان‌هایی به اندازه یک شهر

این برج که قرار است با ارتفاعی نزدیک به 1050 متر لقب مرتفع ترین برج جهان را یدک بکشد 189 طبقه خواهد داشت و به عنوان بخشی از مجموعه بزرگتر جزایر مصنوعی در ساحل جمهوری آذربایجان در دریای خزر ساخته می شود.

طرح اولیه، شامل برجی به طول 560 متر بود اما در بررسی های بعدی ، طول این برج به 1050 متر افزایش یافت تا 200 متر از برج خلیفه دبی (طولانی ترین برج موجود در جهان) و 50 متر از برج طراحی شده به نام برج پادشاهی در شهر جده عربستان سعودی بلندتر باشد.

پیمانکاران این مجموعه اعلام کرده اند ساخت برج را در سال 2016 آغاز می کنند و سال 2019 زمان پایان ساخت برج خواهد بود. در این مجموعه از جزایر مصنوعی ، برج ها و آسمان‌خراش های دیگری نیز ساخته خواهد شد که 25 تا 60 طبقه خواهند داشت. 

جزایر مصنوعی  شامل 150 مدرسه ، 60 بیمارستان، مراکز خرید، دانشگاه ها و  پیست های مسابقات اتومبیل رانی فرمول وان خواهند بود تا شهری با امکانات کامل مستقر شود.

ساختمان‌هایی به اندازه یک شهر

::برج پادشاهی::
ساختمان‌هایی به اندازه یک شهر

::برج آذربایجان::

 

برج پادشاهی

برج آذربایجان

محل

جده، عربستان

جزایر خزر، جمهوری آذربایجان

سال شروع

2012

2015

سال پایان

20182019

ارتفاع

10001050

تعداد طبقه

156189

 


برچسب ها :

نويسنده : didaniha | نسخه قابل چاپ | 1 2 3 4 5
| تعداد بازديد : 24 | ديدگاه(0) |1392/5/29

نظرسنجي

نظر شما درباره مطالب این وبلاگ

تمام حقوق برای سایت محفوظ است و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع مجاز می باشد

Copyright © 2012-2014 http://didaniha.samenblog.com/ All Rights Reserved